Pewnego razu przeglądając Internet natrafiłam na fotografię kolorowych pasm górskich – wyglądają jak malowane ale czy są prawdziwe? Wydawać by się mgło, że to wymysł artystyczny jakiegoś grafika, ale tak nie jest. Kolorowe góry naprawdę istnieją i ich cechą charakterystyczną jest  malownicza tęcza widniejąca na ich pasmach. Aż nie chce się wierzyć, że natura obdarowała Ziemię w takie cuda!

fot. www.viralnova.comfot. www.viralnova.com

Skąd ten kolor?

W różnych krajach na świecie możemy się spotkać z taką odmianą skał, które tworzą tak piękne kolory. Przed nami cała paleta barw, głównie dominuje tu czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony i niebieski. Większość z nich zbudowanych jest z czerwonego piaskowca oraz minerałów. Cała ta mieszanka w połączeniu z wiatrem, padaniem promieni słonecznych, opadami deszczu oraz procesami geologicznymi tworzy taką odmianę kolorów – istny raj dla oczu! Jak powstały? W wyniku ruchu płyt tektonicznych oraz różnych geologicznych procesów. Powstałe formacje tworzą nie tylko pasma górskie, mamy do podziwiania także klify, skalne rzeźby czy jaskinie, wąwozy, doliny i wodospady.

Tęczowe góry na mapie

Azja

Chiny, Zhangye Danxia Landform Geological Park

Park został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2010 roku. Tęczowe góry są częścią Parku i stanowią jego największą atrakcję.

Zhangye Danxia, fot. WikipediaZhangye Danxia, fot. Wikipedia

Góry Ałajskie, Kirgistan

W Azji Środkowej znajdują się też takie cudeńka. W dolinie Ałtajskiej można zobaczyć kolorowe wzgórza w drodze na Szczyt Lenina. Góry w Kirgistanie są pod względem geologicznym bardzo młode. Zbocza pokrywają kolorowe pigmenty, a szczyty są zakończone ostro.

Ameryka Południowa

Argentyna

1) Wzgórze Siedmiu Kolorów (Cerro de los Siete Colores), Purmamarca, Jujuy.

Wzniesienia powstały 65 mln lat temu. Tu także mamy okazję doświadczenia różnorodności kolorów.

Cerro de los siete colores, fot. WikipediaCerro de los siete colores, fot. Wikipedia

2) Pasmo górskie Hornocal (Hornocal mountain range), Humahuaca, Jujuy.

80 km na południe od Wzgórza Siedmiu Kolorów znajduje się kolejny cud natury obdarowany pięknymi kolorami. W pobliżu miejscowości Humahuaca położone jest górskie pasmo Hornocal. Najlepszym miejscem na obserwację jest wzgórze o wysokości 4300 m n.p.m. Znajdują się tu także ślady ludzkiego osadownictwa sprzed 10 tysięcy lat. Dolina Quebrada de Humahuaca wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Hornocal, fot.WikipediaHornocal, fot.Wikipedia

Ameryka Północna

Malowane Wzgórza (Painted Hills), Oregon, USA

W tym miejscu spotkamy także kolorowe pasma górskie, gdzie obecność koloru czarnego zawdzięcza się obecności węgla kamiennego. Za czerwień odpowiada duża ilość żelaza i aluminium w glebie. Odmienność kolorów uzależniona jest od promieniowania słonecznego.

Painted Hills, fot. WikipediaPainted Hills, fot. Wikipedia

Europa

Landmannalaugar, Islandia

W okolicach wulkanu Hekla w południowej części Islandii znajduje się także kolorowy górzysty teren. W tym miejscu można zobaczyć naprawdę wiele ciekawych kolorów: różowy, brązowy, zielony, żółty, niebieski, czarny a nawet biały. Wzgórza tworzone są przez ryolit, ale warto przyjrzeć się także cudownej roślinności.

To tylko kilka przykładowych miejsc, gdzie znajdują się kolorowe góry. Jest ich na świecie więcej. Chociażby w Peru o jakim mowa poniżej.

Landmannalaugar in June, fot. Wikipedia Landmannalaugar, fot. Wikipedia

Ciekawostki o kolorowych górach

Bardzo często kolorowe pasma górskie porównywane są do tortu, który także kojarzy nam się w wieloma kolorowymi warstwami powierzchni. W 2005 roku Chinese National Geographic uznał Zhangye Danxia za „szósty najpiękniejszy krajobraz” w Chinach. Dla ułatwienia zwiedzania wybudowano tu wiele pomostów, gdzie można dotrzeć do trudno dostępnych formacji skalnych. Tęczowe góry przyciągają ludzi z całego świata. W każdym z krajów, gdzie się pojawiają jawi się masowa turystyka. Wszyscy chcą zobaczyć tęczowe góry.

Przykładowo w samym Peru istnieje Wzgórze Siedmiu Kolorów – znane pod nazwą Vinicunca gdzie człowiek na szlaku nie zazna na chwilę nawet spokoju, ciężko tu zebrać własne myśli – pisze Sylwia Perkowska, autorka bloga o Peru. Z drugiej znów strony opisuje malowniczość i piękno tego miejsca. Warto tak zaplanować zwiedzanie by nie wstrzelić się w największy sezon – chyba, że lubimy chaos na szlaku.

Myślę, że doświadczenie na żywo trekkingu na górskim szlaku gdzie dookoła otaczają nas wszystkie barwy tęczy musi być niesamowite. Mam nadzieję, że uda mi się kiedyś zobaczyć te zjawiska na żywo. Natura obdarowała Ziemię w wiele pięknych miejsc. Niewątpliwie miejsca opisane w artykule mają swój urok i nie pozwolą o sobie zapomnieć!

Katarzyna Irzeńska
Obserwatorium podróży
www.obserwatoriumpodrozy.com

Źródła:
-www.fly4free.pl
-blog.bluesky.pl/teczowe-gory-w-chinach/
-www.celwpodrozy.pl/2014/07/gdzie-leza-teczowe-gory-danxia-i-jak-sie-tam-dostac.html
-wiadomosci.onet.pl/swiat/niezwykle-teczowe-gory-w-chinach-trudno-uwierzyc-ze-sa-prawdziwe/tkrxp#slajd-1
-kochamyperu.pl/okiem-podroznika/teczowe-gory/