Kamil Jastrzębski (SKB Kraśnik/Alphawoolf) wygrał 7. Tatrzański Bieg Pod Górę. W rekordowym czasie 49 minut i 41 sekund dotarł na szczyt Kasprowego Wierchu trasą, którą średnio zaawansowany turysta pokonuje w około trzy godziny.

W sobotniej rywalizacji udział wzięło 336 zawodniczek i zawodników z Francji, Niemiec, Polski, Słowacji, Tajwanu i Wielkiej Brytanii. Do mety dotarli wszyscy.

fot: Polartec Alpin Sport

fot: Polartec Alpin Sport

- Nad bezpieczeństwem uczestników czuwało czterech ratowników TOPR i ratownik medyczny. Po zakończeniu biegu zeszli oni trasą, żeby sprawdzić czy nie pozostał tam któryś z biegaczy. Na szczęście obyło się bez kontuzji – podsumował organizator tatrzańskiego biegu Maciej Kałwak.

Blisko dziewięciokilometrowa trasa prowadziła z Ronda Jana Pawła II (915 m n.p.m.) przez Kuźnice i Myślenickie Turnie na Kasprowy Wierch (1986 m n.p.m.). Niezłe warunki pogodowe pozwoliły na pobicie o 25 sekund rekordu należącego od dwóch lat do Andrzeja Długosza (RMD Montrail Team Rytro).

- Nie spodziewałem się, że osiągnę aż tak dobry wynik, tym bardziej że kilometr przed metą miałem kryzys, ale udało się go przezwyciężyć – cieszył się 22-letni zwycięzca. Wśród kobiet, podobnie jak w roku ubiegłym, wygrała Dominika Wiśniewska-Ulfik. Zawodniczka RMD Montrail Team/SKB Kraśnik wbiegła na metę po 58 minutach i 31 sekundach. W klasyfikacji ratowników górskich wygrał Jacek Żyłka-Żebracki z Grupy Podhalańskiej GOPR. Bieg na Kasprowy Wierch był jednocześnie finałem Montrail Ligi Biegów Górskich. W tym sezonie na terenie Polski rozegrano 140 edycji, a do klasyfikacji generalnej zalicza się 12 najlepszych wyników. W całym cyklu sklasyfikowano ponad cztery tysiące uczestników, a zwycięzcami zostali Wiśniewska-Ulfik i Robert Faron (Noraf Sport/UKS Watra Kamienica). Jastrzębski jest drugi.

Montrail Liga to ranking polskich biegaczy górskich. Zawodnicy rywalizują w kategorii otwartej, wiekowej oraz w czterech oficjalnie uznawanych stylach: anglosaskim (biegi poniżej dystansu półmaratonu typu góra-dół), alpejskim (trasa prowadzi w zdecydowanej części pod górę), na długim dystansie (od półmaratonu do 43 km) i na ultra dystansie (powyżej 43 km).

Punkty gromadzone są w Polsce, a także podczas mistrzostw Europy i świata organizacji WMRA i ISF. Do punktacji nie są brane pod uwagę jedynie biegi, w których łączna liczba zawodniczek i zawodników jest mniejsza niż 40 osób.

źródło: outdoorzy.pl