Hipotermia to stan gdzie na skutek działania różnych czynników następuje obniżenie temperatury ciała organizmów stałocieplnych – a więc dotyczy to też człowieka. Bilans cieplny jest tutaj ujemny, co oznacza, iż ilość ciepła wytwarzanego jest mniejsza niż ilość ciepła traconego przez ciało. Dzieje się tak przeważnie na skutek kontaktu z zimną – lodowatą wręcz wodą, takim też suchym powietrzem lub silnym wiatrem oraz brakiem odpowiedniej izolacji termicznej. Przechłodzenia i odmrożenia występują także w temperaturze powyżej 0 stopni.

Odporność organizmu na działanie ujemnych temperatur, długość jego względnie „prawidłowego” funkcjonowania w obliczu takiej sytuacji zależy w dużej mierze od wieku, diety, stanu ogólnego oraz kondycji i przebytych chorób.

 

hipo2812
Zdjęcie z bazy zdjęć PG, z albumu - Irek, Gasherbrum Trawers 2016 - Trekking Powrotny

A oto stadia hipotermii pozwalające ocenić poszkodowanego:

I - przytomny, drżenia mięśniowe,

II - obniżony poziom świadomości (apatia, zaburzenia mowy, koordynacji ruchowej, brak drżeń mięśniowych),

III - nieprzytomny, możliwe zaburzenia rytmu serca, zaburzenia częstości tętna i oddechu,

IV - zatrzymanie krążenia lub stan hipoperfuzji, brak lub śladowe oznaki życia,

V - śmierć wskutek nieodwracalnego wychłodzenia.

Ponieważ hipotermia znacznie spowalnia metabolizm, fakt ten wykorzystuje się w medycynie. Tego typu terapię stosuje się coraz częściej stosuje się w szpitalnych oddziałach ratunkowych i w oddziałach intensywnej opieki medycznej.
Natomiast gdy zmarznięci i zziębnięci, z gęsią skórką wracamy zimą z górskiej wycieczki (z objawami wczesnej hipotermii) zamiast wchodzić do wanny, brać gorący prysznic, popijać grzańca i tego typu (wszystko to przynosi krótkotrwały efekt), lepiej wejść pod koc, nałożyć ciepłe ubranie i w ten sposób stopniowo się ogrzewać.

Zdecydowanie jednak lepiej jest zapobiegać tego typu sytuacjom. Po pierwsze należy pamiętać o właściwym ubraniu. O membranach, odpowiednich skarpetach, stosowaniu różnych warstw, ochronie od wiatru. Obok tego, pamiętajmy o termosie i bezwzględnie gorącej herbacie. Miejmy ze sobą zawsze też coś słodkiego do zjedzenia. Nawet dobrze wyposażona apteczka nie bardzo będzie tu pomocna. Folia NRC (specjalna folia izotermiczna) to właściwie jedyna rzecz, która może być wtedy pomocna.

Przy okazji:
Utrata energii cieplnej odbywa się czterema drogami:
– poprzez konwekcję,
– poprzez przewodzenie,
– poprzez parowanie,
– poprzez promieniowanie.

Owinięcie się zatem kocem (szczególnie wtedy gdy wieje zimny wiatr), zmniejsza straty ciepła.

Ogólnie rzecz ujmując:

Przed wyruszeniem w góry, warto przygotować się na różne ewentualności. W tym celu zapraszamy też do odwiedzenia naszych sklepów, zapoznania się z aktualną ofertą i skonsultowania pewnych wątpliwości z naszymi pracownikami.

 

{youtube}xb2Rbj9ploE&app=desktop+-film{/youtube}

 

Sklep Górski

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
http://lawiny.topr.pl/,
http://tpn/,
Internet (ogólnie).